Donji ustroj ceste
Cesta se kao građevinski objekt sastoji od gornjeg i donjeg ustroja. Pod donjim ustrojem ceste razumijevaju se zemljani trup i objekti – mostovi, propusti, vijadukti, potporni i obložni zidovi itd. Donji ustroj ima zadaću da preuzme prometno opterećenje i cijelu konstrukciju gornjeg ustroja. On stvara ravnu površinu na koju naliježe gornji ustroj.
Donji ustroj
Zemljani trup ceste je dio ceste načinjen od zemlje ili drugog materijala (šljunka, pijeska, kamena itd.).
Prema položaju terena, zemljani trup može biti u nasipu, usjeku, zasjeku i galeriji.
Jedan od oblika zemljanog trupa može biti i tunel. Međutim, pri izradbi tunela osim iskopa postoje i mnogi drugi radovi, pa se stoga tunel obično smatra posebnim građevinskim objektom.
Zemljani trup mora biti izgrađen tako da što dulje osigura dobru stabilnost ceste, tj. da se ne pojave slijeganja i deformacije koje bi mogle uzrokovati oštećenje kolničke konstrukcije.
Da bi se to postiglo, zemljani trup treba načiniti od kvalitetnog materijala te ga jednolično i dobro nabiti odgovarajućim strojevima. Dobro nabijen zemljani trup sliježe se s vremenom do 1%, a nenabijeni čak i više od 10%.
Materijal za izradbu zemljanog trupa mora biti odgovarajuće kvalitete i dobrih fizičko-kemijskih svojstava. Za izgradnju zemljanog trupa ne smije se upotrebljavati materijal organskog podrijetla. To su treset, humus i mulj.
Strojevi koji se upotrebljavaju za nabijanje materijala pri izradbi zemljanog trupa mogu se podijeliti na ove vrste:
– statičke (nabija se pritiskom),
– dinamičke (nabija se udarom),
– vibracijske (nabija se vibriranjem).
U statičke strojeve pripadaju: ježevi, parni i motorni valjci, valjci s gumenim kotačima.
Nasip
Nasip je jedan od najčešćih oblika zemljanog trupa. Kota nivelete nalazi mu se iznad kote terena.
Treba ga izvesti tako da kasnije ne dođe do slijeganja. Da bi visoki nasipi bili stabilniji, nagib nasipa se ublažuje nakon visine veće od 6 m.
Nasip se može izrađivati na vise načina:
– u slojevima,
– s čela u punom profilu,
– sa strane i
– sa skele
Najbolji je način izradbe nasipa u slojevima. Debljina slojeva u vezanog tla je 30-75 cm, a u nevezanog (rahlog) tla debljina može biti i 100 cm. Općenito, debljina slojeva ovisi o načinu izvedbe i o vrsti strojeva koji se koriste za nabijanje.
Usjek
Usjek je zemljani objekt dobiven iskopom određenoga poprečnog profila u zemlji. Na usjeku je, za razliku od nasipa, niveleta buduće ceste ispod površine terena.
Iskop usjeka može se izvesti na više načina:
– u uzdužnim slojevima,
– prosjekom s čela,
– sa strane,
– s uzdužnim presjekom,
– u terasama i
– s potkopom i oknima.
Zasjek
Zasjek je specifičan oblik zemljanog trupa. On može biti izveden kao klasični (tipični) zasjek ili čisti zasjek.
Klasični (tipični) zasjek sastoji se od usjeka i nasipa, a čisti zasjek, za razliku od usjeka, ima samo jednu kosinu, i to onu na strani brda. Kosine zasjeka izvode se u nagibu koji ovisi o vrsti materijala.
Izradba zasjeka slična je načinu izvedbe usjeka odnosno nasipa.
Galerije
Galerije su specijalni oblik zasjeka što se izvodi u čvrstim stijenama. Kosine galerije izvode se u kontranagibu, tj. lučnim potkopavanjem mase brda.
Postoje dvije vrsti galerija. U prve vrste kamena masa obuhvaća dio slobodnog profila u obliku konzole iznad planuma.
U druge vrsti galerije kamena masa obuhvaća čitav slobodni profil, kao i u tunela, samo je s jedne strane otvorena i poduprta stupovima.
Galerije se također grade i za zaštitu cesta od snježnih lavina ili od obrušavanja stjenovitog materijala.
Odgovori